Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Automatyczna Kontrola Graniczna

Bramki ABC (Automated Border Control) pozwalają w kilkanaście sekund, bezpiecznie oraz samodzielnie przejść odprawę graniczną. Dzięki nim kontrola ruchu granicznego przebiega automatycznie, bez udziału funkcjonariusza Straży Granicznej, choć jest przez niego nadzorowana.

Na poznańskim lotnisku bramki umiejscowione są na hali odlotów, w strefie ruchu Non-Schengen.

Z Bramek ABC korzystać mogą obywatele państw członkowskich UE oraz obywatele europejskiego obszaru gospodarczego i Szwajcarii, którzy:

  1. ukończyli 18 rok życia,
  2. mają od 120 do 220 cm wzrostu,
  3. posiadają paszport lub dowód biometryczny (dowód biometryczny dotyczy tylko obywateli Rzeczpospolitej Polskiej).

Aby dokonać samodzielnej odprawy granicznej należy:

  1. 1. Przygotować dokument (bez żadnego etui) i podejść do bramki. Jeśli w górnej części bramki widnieje zielona strzałka, oznacza to, że pasażer może przystąpić do kontroli.
  2. 2. Przyłożyć paszport do czytnika stroną ze zdjęciem; w przypadku dowodu osobistego – rewersem. Po kilku sekundach na ekranie pojawi się strzałka, a drzwi bramki zostaną otwarte.
  3. 3. Wejść do środka i stanąć w wyznaczonym miejscu, oznaczonym ilustracją niebieskich stóp. Jeśli pasażer nosi okulary lub nakrycie głowy - powinien je zdjąć. Ważne, by skierować wzrok centralnie na skaner.
  4. 4. Poczekać do momentu zakończenia weryfikacji danych w systemach i bazach teleinformatycznych.
  5. 5. Po otwarciu drzwi bramki, przejść i kontynuować podróż.


Jeżeli nastąpi konieczność wykonania dodatkowych sprawdzeń w bazach danych obsługiwanych przez Straż Graniczną, drzwi wyjściowe zostaną otwarte przez funkcjonariusza sprawującego nadzór nad bramkami.

W uzasadnionych przypadkach, takich jak brak danych do porównania czy błędy techniczne, podróżny zostanie skierowany do ponownej kontroli przy użyciu jednej z pozostałych Bramek ABC lub do tradycyjnej kontroli granicznej odbywającej się na stanowiskach manualnych.

W sytuacjach zagrażających życiu i/lub zdrowiu należy rozbić szybkę zabezpieczającą, a następnie wcisnąć czerwony przycisk alarmowy znajdujący się po prawej stronie wewnątrz Bramki ABC.

Jeśli nie ma możliwości wciśnięcia przycisku alarmowego, każdą sytuację mogącą mieć wpływ na życie i/lub zdrowie należy zgłosić do funkcjonariusza Straży Granicznej.

REKLAMA
REKLAMA