Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Charków - od 31 października, w czwartki i w niedziele!

Środa, 2019-09-11 

Linia Lotnicza Ryanair w sezonie Jesień/Zima 2019/2020 uruchamia połączenie z Poznania do Charkowa. Połączenia od 31 października 2019 roku, dwa razy w tygodniu, w czwartki i w niedziele.

Mówi się, że Charków to kultura wschodniej Ukrainy zamknięta w pigułce. Dziś w tym prawie dwumilionowym mieście, drugim pod względem wielkości na Ukrainie, na które spogląda z wysokości sam Włodzimierz Iljicz Lenin, znajdziemy dość sporo atrakcji.


Sprawdź okazje do Charkowa

Wybierz najtańszy i najdogodniejszy termin lotu z Poznania do Charkowa!Miasto zabytków sakralnych

Niegdyś prężnie rozwijający się ośrodek przemysłu maszynowego (przed rozpadem Związku Radzieckiego był trzecim, po Moskwie i Petersburgu, największym ośrodkiem w tej dziedzinie w kraju), Charków był nazywany stolicą rosyjskiej części Ukrainy. W samym mieście ludność porozumiewa się zarówno po rosyjsku, jak i ukraińsku, choć na ulicach słychać przede wszystkim rosyjską mowę. W Charkowie nietrudno o widok monumentalnych, poradzieckich budynków, pomiędzy które wplatają się wielobarwne, charakterystyczne dla prawosławia (religii tu dominującej) cerkwie i sobory oraz inne świątynie (katedry, synagogi). Do zabytkowych obiektów sztuki sakralnej, którymi najbardziej szczycą się mieszkańcy miasta, należą:

  1. Sobór Zwiastowania Pańskiego – jeden z najbardziej imponujących zabytków i najważniejszy sobór Charkowa, o elewacji zewnętrznej przypominającej cukierki w paski, ma pięciobiegunową, neobizantyjską strukturę i 80-metrową dzwonnicę, a w środku zmieści się nawet 4000 osób;
  2. Sobór Pokrowski – zabytek w stylu kozackiego baroku (XVII w.) z charakterystycznymi wyniosłymi kopułami;
  3. Sobór Uspieński – z XVIII w. z charakterystyczną wieżą – dzwonnicą (z 1. poł. XIX w.), która jest jednym z symboli miasta, a także doskonałym punktem orientacyjnym. W jego wnętrzu mieści się dziś Filharmonia;
  4. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicka świątynia wzniesiona w stylu neogotyckim;
  5. Synagoga Tempel – największa bożnica na Ukrainie i druga w Europie.

 

Atrakcje

Centralną część miasta stanowi ogromny Plac Wolności w kształcie kropli wody, zwany popularnie przez mieszkańców żarówką. Jest on pięciokrotnie większy od Placu Czerwonego w Moskwie (6. co do wielkości w Europie i 14. na świecie).
Nie oddalając się od centrum zobaczymy jedne z najciekawszych charkowskich budowli, m.in.:

  1. budynek Gospromu – pierwszy sowiecki drapacz chmur z żelbetonu, wybitny przykład architektury ZSRR lat 20. i 30.;
  2. kompleks Uniwersytetu Charkowskiego, przed którym stoi pomnik Bazylego Karazina – projektodawcy uczelni, która nosi dziś jego imię;
  3. Akademia Inżynieryjno-Pedagogiczna – najstarszy klasycystyczny budynek w Charkowie (powstały w latach 1766-1777);
  4. zabudowa miejska z XVIII i XIX w., do której należą przepiękne pałace Katarzyny II i arcybiskupi;
  5. ulica Sumska – jedna z najstarszych i najciekawszych ulic w mieście. Warto wybrać się po niej na spacer – przegląd stylów architektonicznych z różnych epok gwarantowany.

 

Zwiedzanie Charkowa nie może obyć się bez wizyty w Parku Gorkiego – to jeden z najciekawszych powstałych w ostatnim czasie parków rozrywki, nie tylko na Ukrainie, ale też w Europie i główny atrybut turystyczny miasta. W tym nowoczesnym kompleksie znajdziemy rozmaite atrakcje – największy na Ukrainie diabelski młyn o wysokości 55 m, a nawet jezioro z łabędziami.


Charków zapewnia turystom szeroki wachlarz rozrywek (dyskoteki, kręgielnie itp.), a także atrakcji kulturalnych – działa tu aż 6 scen teatralnych. Warto też odwiedzić Muzeum Sztuki, którego kolekcja liczy 20 tys. prac.


Miejsce ważne dla Polaków

Charków to też miejsce szczególne dla Polaków – wiele osób przyjeżdża tu specjalnie po to, by odwiedzić cmentarz ofiar totalitaryzmu sowieckiego w Piatichatkach, na którym spoczywają ofiary Wielkiej Czystki Stalina oraz oficerowie Wojska Polskiego, zamordowani przez NKWD w 1940 roku.
W latach 70. XX wieku do Charkowa jeździły z Poznania pociągi przyjaźni w ramach wymiany i integracji przodowników pracy. Do dziś jest to miasto partnerskie Poznania.Sprawdź okazje do Charkowa

Wybierz najtańszy i najdogodniejszy termin lotu z Poznania do Charkowa!Powrót do listy
REKLAMA
REKLAMA