Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Budapeszt - od 28 października, 2 razy w tygodniu!

Wtorek, 2019-09-03 

Linia Lotnicza Ryanair w sezonie Jesień/Zima 2019/2020 uruchamia połączenie z Poznania do Budapesztu. Połączenia od 28 października 2019 roku, dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki.

Przysłowie o przyjaźni polsko-węgierskiej jest równie popularne w Polsce, jak i w kraju nad Dunajem. Podróż do Budapesztu może je potwierdzić i pomóc poznać jeszcze lepiej ten fascynujący kraj i jego serdecznych mieszkańców. 


 

Sprawdź okazje do Budapesztu

Wybierz najtańszy i najdogodniejszy termin lotu z Poznania do Budapesztu!


 

Historia stolicy Węgier...

...sięga pierwszych wieków naszej ery, jednak Budapeszt jako jedno miasto powstało latach 1872-1873 poprzez połączenie 3 miast: Budy i Óbudy położonych na prawym brzegu Dunaju oraz lewobrzeżnego Pesztu. Rezydowali w nich węgierscy królowie, a na przełomie 1373 i 1374 urodziła się Jadwiga, prawnuczka Władysława Łokietka, późniejsza królowa Polski. W czasach jagiellońskich trójmiasto to należało do największych w tej części Europy. Po zastoju spowodowanym ponad stuletnią niewolą turecką, metropolia w końcu XVII wieku znów dołączyła do znaczących miast regionu, rywalizując przez kolejne stulecia z nieodległym Wiedniem. Obecnie Budapeszt zaliczany jest do 10 najludniejszych aglomeracji współczesnej Europy.


Z czasów świetności...

...zachowało się wiele wspaniałych zabytków, począwszy od monumentalnych zabudowań Zamku Królewskiego, sąsiedniego, przepięknego gotyckiego kościoła p.w. św. Macieja, po neoromański zespół Baszty Rybackiej (niezwykle romantycznego miejsca, skąd podziwiać można panoramę lewobrzeżnej części miasta). Najbardziej rozpoznawalną budowlą Budapesztu jest potężny, neogotycki budynek parlamentu, porównywalny z londyńskim Palace of Westmintster.

Zabudowania prawobrzeżnej dawnej Budy, usadowione na wzgórzach, pełne są urokliwej atmosfery i cichych zaułków. Lewobrzeżny Peszt tchnie życiem metropolii, którą stał się już w XIX wieku. Szerokie ulice, piękne secesyjne i nawiązujące na historycznych stylów budynki kamienic, hoteli i obiektów publicznych, przypominają o chlubnej historii miasta. Mało kto wie, że w 1896 roku właśnie w Budapeszcie oddano do użytku pierwsze na kontynencie europejskim metro (starsze jest tylko londyńskie) – jego trasa jest oznaczona kolorem żółtym. Na otwarcie kolejnego mieszkańcy czekali prawie 80 lat – do 1970 r.


Atrakcje

Jedną z atrakcji Budapesztu (miasto ma status uzdrowiska) są liczne łaźnie i baseny z leczniczą wodą. Węgry, które jako kraj nie mają bezpośredniego dostępu do morza, słyną z wielowiekowej tradycji wykorzystywania naturalnych zasobów wodnych, w tym wód leczniczych i termalnych. Jeden z największych kompleksów znajduje się na wyspie św. Małgorzaty położonej na Dunaju. Do najstarszych, z certyfikatem uzdrowiskowym, należą Łaźnie św. Łukasza – wspominane już w przekazach rzymskich, i Łaźnie Gellerta, natomiast najsłynniejszym i największym zachowanym oryginalnie kompleksem (także w skali europejskiej) są Łaźnie Széchenyiego, które warto odwiedzić, by zachwycić się XIX-wiecznym wystrojem i oddać się nastrojowi chwili sprzed ponad stu lat – jakże innemu od atmosfery współczesnych aquaparków.

Będąc w stolicy Węgier nie sposób nie zakosztować uciech stołu, począwszy od jedynej takiej na świecie zupy gulaszowej Gulyásleves – bogracz, a kończąc na słynnych naleśnikach Gundel palacsinta. Oczywiście Węgry to też ojczyzna „wina królów i króla wśród win” – słodkiego tokaja Aszu. Ciepłe wieczory sprzyjają biesiadowaniu, zwłaszcza, gdy w oddali skrzą się światła w falach Dunaju i słychać wygrywane na skrzypcach nuty czardasza.


 

Sprawdź okazje do Budapesztu

Wybierz najtańszy i najdogodniejszy termin lotu z Poznania do Budapesztu!


Powrót do listy
REKLAMA
REKLAMA