Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Zmiana przepisów przekraczania granicy Schengen!

Czwartek, 2017-04-06 

Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzyły przepisy Kodeksu Granicznego Schengen dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych. Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzną granicę będą podlegać szczegółowej odprawie granicznej.


Zmiana regulacji Kodeksu Granicznego Schengen nakłada na wszystkie Państwa Członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne. Dotychczas osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania, czyli m.in. obywatele RP, podlegały tzw. odprawie minimalnej. Od północy 7 kwietnia 2017 roku każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno na drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawane szczegółowej odprawie. Zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej i może ją wydłużyć. Dostosowując swoje działania do wymogów UE, polska Straż Graniczna podjęła działania, których celem jest zminimalizowanie negatywnych skutków wprowadzanych zmian. W zależności od lokalnych potrzeb i uwarunkowań oraz w oparciu o analizy dotyczące natężenia ruchu granicznego i prognoz na dany dzień, stosowana będzie zasada elastycznego planowania funkcjonariuszy do służby. W sytuacjach tego wymagających będą uruchamiane dodatkowe stanowiska odpraw, a w przypadkach szczególnych również mobilne. Sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę. Straż Graniczna dołoży wszelkich starań, aby kontrola w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica przebiegała sprawnie i bez zakłóceń.

Podsumowując

  1. od północy 07.04.2017 r. wchodzą nowe przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/458 z dnia 15.03.2017 r.
  2. z uwagi na wprowadzenie nowych regulacji prawnych, podróżni mogą liczyć się możliwością niewielkiego wydłużenia czasu odprawy.
  3. wprowadzany jest obowiązek dokonywania systematycznej i szczegółowej kontroli przez funkcjonariuszy Straży Granicznej wobec wszystkich podróżujących osób przekraczających granice zewnętrzne zarówno przy wyjeździe z Polski jak również w trakcie powrotu.
  4. na takich samych zasadach szczegółowa kontrola dokumentów wprowadzona zastanie także we wszystkich krajach Członkowskich Unii Europejskiej.
  5. zmiana przepisów ma stanowić gwarancję długofalowego bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej.

 

Z uwagi na powyższy stan prawny bardzo prosimy podróżnych udających się poza strefę Schengen o dyscyplinę czasową stawiania się do odprawy. Pozwoli to na bezproblemową realizację zadań właściwym służbom oraz na punktualne realizowanie operacji lotniczych.

Powrót do listy
REKLAMA
REKLAMA