Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Ławica gości modę wysokich lotów!

Poniedziałek, 2017-07-31 

55 prac światowej sławy 35 ilustratorów mody pochodzących z całego świata, między innymi ze Szwecji, Niemiec, Chin, Japonii oraz Kanady można podziwiać na wystawie w hali ogólnodostępnej Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Są wśród nich również dzieła artystek z Polski - Joanna Gniady, Karolina Pawelczyk, Anna Halarewicz i Katarzyna Smoczyńska. To prawdziwa gratka dla wielbicieli tej dziedziny sztuki.


"Across Europe with best fashion illustration 2017-2018"
to wystawa pokazująca najnowsze trendy proponowane przez największych światowych projektantów mody, przedstawione za pomocą różnych technik ilustratorskich. Na poznańskim lotnisku można ją oglądać do końca sierpnia 2017 r. Później będzie prezentowana w innych krajach europejskich m.in. w Niemczech, Francji i Szwajcarii.

Wśród prac 35 artystów z całego świata znalazły się również dzieła artystek z Polski, a wśród nich – Joanny Gniady i Anny Halarewicz. Pierwsza z nich współpracuje z magazynami, wydawnictwami, instytucjami kulturalnymi oraz agencjami reklamowymi na całym świecie. Jej ilustracje znane są czytelnikom "The Guardian", "ELLE Italia", "Glamour", "Wysokich Obcasów" czy "Twojego Stylu". Z kolei Anna Halarewicz to absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych znana przede wszystkim ze swoich wybitnych ilustracji modowych. Można je spotkać na łamach wielu czasopism – zarówno polskich i zagranicznych.

Na wystawie można będzie zobaczyć dzieła tworzone różnymi technikami plastycznymi, począwszy od tuszu przez akwarelę aż po grafikę komputerową. Autorzy prac mają również swój indywidualny styl, dzięki czemu każda ilustracja jest wyjątkowa. Niektórzy z nich delikatnie szkicują postaci, inni budują sylwetki z mocnych kresek, część z nich sięga po pastelową paletę barw, a pozostali wybierają intensywne i nasycone kolory. Wszystkie ilustracje łączy oryginalne ujęcie tematu, światowy poziom oraz dbałość o najdrobniejsze detale.

- Port lotniczy to wielokrotnie pierwsze miejsce kontaktu z charakterem miasta, w którym się on znajduje. Poznań od lat jest gospodarzem różnych wydarzeń artystycznych o różnym zabarwieniu i stąd obecność takiej wystawy, właśnie na poznańskim lotnisku, pozwalającej na spotkanie wprost ze sztuką nie powinno dziwić – mówi Błażej Patryn, Rzecznik Prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica.
– Cieszymy się, że nasi pasażerowie, zarówno z Polski, jak i z zagranicy mogą zobaczyć dzieła wybitnych artystów, wśród nich twórców związanych z naszym krajem. To prace na światowym poziomie.

Odwiedzając wystawę "Across Europe with best fashion illustration" warto zatrzymać się przy pracach Renshou Zhanga, artysty tworzącego barwne i dynamiczne prace, który ma na swoim koncie współpracę z takimi domami mody jak Marchesa, Viktor&Rolf czy Dior. Intersująca jest także eteryczna twórczość Jessicy Durant – twórczyni, której styl został doceniony przez Elliego Saaba i Oscara de la Rentę. Dzieła Joanny Gniady – polskiej ilustratorki, która pracowała między innymi dla Balenciagi, także przyciągają wzrok swoją wyrazistą kolorystyką i plakatową stylistyką. Wszystkie prace zachwycą miłośników designu, będąc źródłem modowych inspiracji.


Ilustracja modowa związana jest ze światem "high fashion" – służy nie tylko do przedstawiana kolekcji projektantów, ale jest też wykorzystywana na równi z fotografiami, by prezentować najnowsze trendy. Szeroki przekrój inspirujących prac artystów z całego świata i Polski, można oglądać na poznańskim lotnisku do końca sierpnia 2017.

Dla jednych ilustracja modowa jest nieodłącznym elementem tworzenia nowych kolekcji, dla innych jest kreatywną formą aranżacji materiałów w magazynach. Ilustracja modowa jest także ciekawym przykładem połączenia sztuki z jej codziennym wykorzystaniem – nikogo już dzisiaj nie dziwi możliwość oglądania ilustracji w magazynach, katalogach czy na ścianach w domach czy w biurach. Modę postrzegam jako dziedzinę sztuki. Lubię obserwować, jak człowiek zmienia się pod wpływem ubrań, które ma na sobie. Jak przeistacza się w żywą rzeźbę, niekiedy dość osobliwą, ale przez to szalenie inspirującą – mówi Joanna Gniady, młoda i utalentowana polska ilustratorka, która tworzyła swoje ilustracje pod wpływem inspiracji marką Balenciaga.


Niezależnie od gustów i preferowanej stylistyki, każdy miłośnik mody, znajdzie na wystawie prace, które wpiszą się w jego ulubioną estetykę. Joanna Gniady, uważa, że tego typu ilustracje mogą pobudzać wrażliwość estetyczną odbiorcy, zachęcają go do zabawy swoim wyglądem oraz poszerzają horyzonty. Pokazują także znaczenie detali w stylizacji, mogą dodawać odwagi w wychodzeniu poza schemat oraz dają poczucie lekkiego dystansu do sposobu, w jaki pokazujemy się światu na co dzień. Według Joanny Gniady najciekawszym elementem w tworzeniu prac jest przede wszystkim zabawa kształtem, kolorem oraz szukanie korelacji pomiędzy ludzkim ciałem i różnorodnością form. To bogactwo widoczne jest na wystawie, gdzie można zobaczyć cały przekrój wykorzystywanych technik czy postrzegania związku mody ze sztuką.

Ilustracja modowa stała się w ostatnich kilku latach bardzo „modna”. Można zauważyć, iż najlepsi graficy, malarze czy rysownicy zaczęli wykonywać więcej zleceń dla branży modowej – mówi Kajetan Królikiewicz, pomysłodawca wystawy "Accros Europe with best fashion illustration". W ramach projektu staramy się pokazać pełen przekrój wartościowych dokonań na polu ilustracji mody. Stąd też zapraszamy artystów z całego świata – od Japonii po obie Ameryki. Przy doborze prac kierujemy się osiągnięciami wskazanych artystów, skalą ich działalności oraz markami modowymi, z którymi współpracują. To wszystko na koniec przepuszczamy przez filtr naszego gustu i dotychczasowych doświadczeń, a także staramy się dopasować prezentowane prace do miejsca, w którym organizujemy wystawę – dodaje.

Na wystawie można oglądać przegląd wybranych prac polskich artystek: Katarzyny Smoczyńskiej, Joanny Gniady, Karoliny Pawelczyk czy Anny Halarewicz. Jednak, poza polskim akcentem, sercem wystawy są dzieła światowych sław ilustracji modowej takich jak:

  1. Veronica Lawlor – jest nazywana kronikarzem Nowego Jorku z uwagi na to, że jej rysunki oddające tętno życia miasta, są przedrukowywane przez najpoczytniejsze pisma ukazujące się w tym mieście. Jest także od wielu lat wykładowcą słynnej Pratt Institute.
  1. Lucia Curzi – Włoszka mająca studio w Londynie. Designerka, dyrektor artystyczny, wykładowca akademicki.
  1. Hossein Borojeni – paryżanin rysujący dla takich uznanych marek jak: Dior, Chanel, Armani, Givenchy i wielu innych.

     

Powrót do listy
REKLAMA
REKLAMA